BTA204W-600E,135
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA204W-600E,135
Mfr.Part # : BTA204W-600E,135
Manufacturer : NXP Semiconductors
Description : NOW WEEN - BTA204W-600E - 3 QUAD
Stock : 77568
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 12 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 10A, 11A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 1 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Package / Case : TO-261-4, TO-261AA
Product Status : Active
Supplier Device Package : SOT-223
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 600 V