ACT108-600E,412
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ACT108-600E,412
Mfr.Part # : ACT108-600E,412
Manufacturer : NXP Semiconductors
Description : NOW WEEN - ACT108-600E - AC THYR
Stock : 75964
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 10 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 8A, 8.8A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 800 mA
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : 125°C (TJ)
Package / Case : TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-92-3
Triac Type : Logic - Sensitive Gate
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1 V
Voltage - Off State : 600 V