NTE54004
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NTE54004
  • 1
Mfr.Part # : NTE54004
Manufacturer : NTE Electronics, Inc.
Description : SCR 1KV 55A TO220
Stock : 489
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 40 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 60 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 550A, 650A
Current - Off State (Max) : 5 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 35 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 55 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 1 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.8 V