STTN6050H-12M1Y
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
STTN6050H-12M1Y
Mfr.Part # : STTN6050H-12M1Y
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : 60 A 1200 V THYRISTOR CONTROLLED
Stock : 200
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 600A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 60 A
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 9-PowerSMD
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : 9-ACEPACK SMIT
Voltage - Off State : 1.2 kV