VS-40TTS12HM3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VS-40TTS12HM3
  • 1
Mfr.Part # : VS-40TTS12HM3
Manufacturer : Vishay
Description : SCR 1.2KV 40A TO220AB
Stock : 1000
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 35 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 100 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 350A @ 50Hz
Current - Off State (Max) : 500 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 25 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 40 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 140°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 1.2 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V