TS820-600FP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TS820-600FP
Mfr.Part # : TS820-600FP
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : SCR 600V 8A TO220FPAB
Stock : 769
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 200 µA
Current - Hold (Ih) (Max) : 5 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 70A, 73A
Current - Off State (Max) : 5 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-220-3 Full Pack
Product Status : Active
SCR Type : Sensitive Gate
Supplier Device Package : TO-220FPAB
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 800 mV
Voltage - Off State : 600 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V