S4012RTP
Contact Now
S4012RTP
Mfr.Part # : S4012RTP
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 400V 12A TO220
Stock : 1000
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 40 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 100A, 120A
Current - Off State (Max) : 10 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 7.6 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 12 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-220 Non-Isolated Tab
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 400 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V