S8010LTP
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
S8010LTP
Mfr.Part # : S8010LTP
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 800V 10A TO220AB-L
Stock : 1000
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 15 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 30 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 83A, 100A
Current - Off State (Max) : 10 µA
Current - On State (It (AV)) (Max) : 6.4 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 10 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Package / Case : TO-220-3 Isolated Tab
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-220AB-L
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.5 V
Voltage - Off State : 800 V
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.6 V