CLA20EF1200PZ-TUB
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CLA20EF1200PZ-TUB
  • 1
Mfr.Part # : CLA20EF1200PZ-TUB
Manufacturer : Littelfuse
Description : SCR 1.2KV 35A TO263
Stock : 184
Product Category : Thyristors - SCRs
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 20 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 120A, 130A
Current - On State (It (AV)) (Max) : 20 A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 35 A
Mounting Type : Surface Mount
Operating Temperature : -40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case : TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status : Active
SCR Type : Standard Recovery
Supplier Device Package : TO-263HV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 1.2 kV
Voltage - On State (Vtm) (Max) : 1.4 V