BTA16-600CRG
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BTA16-600CRG
Mfr.Part # : BTA16-600CRG
Manufacturer : STMicroelectronics
Description : TRIAC 600V 16A TO220AB
Stock : 6839
Product Category : Thyristors - TRIACs
Configuration : Single
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 25 mA
Current - Hold (Ih) (Max) : 25 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 160A, 168A
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 16 A
Mounting Type : Through Hole
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case : TO-220-3
Product Status : Active
Supplier Device Package : TO-220
Triac Type : Standard
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 1.3 V
Voltage - Off State : 600 V