LZE-13-2.5-A-00-10-S
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
LZE-13-2.5-A-00-10-S
  • 1
Mfr.Part # : LZE-13-2.5-A-00-10-S
Manufacturer : Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC
Description : LINEAR POSITION SENSOR 1/10" RAN
Stock : 4
Product Category : Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Actuator Type : Round Shaft
For Measuring : Linear Position
Linearity : ±0.15%
Mounting Type : Chassis Mount
Operating Temperature : -20°C ~ 105°C
Output : 0V ~ 10V
Package / Case : Cylinder, Wire Leads
Product Status : Active
Technology : LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Termination Style : Cable
Voltage - Supply : 12V ~ 30V