SSCDANN010NG2A3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SSCDANN010NG2A3
Mfr.Part # : SSCDANN010NG2A3
Manufacturer : Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description : SENSOR PRESS GAUGE 10" H2O 8DIP
Stock : 219
Product Category : Pressure Sensors, Transducers
Accuracy : ±0.25%
Applications : Board Mount
Features : Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure : 10.84PSI (74.75kPa)
Operating Pressure : 0.36PSI (2.49kPa)
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Output : 12 b
Output Type : I²C
Port Style : Barbed
Pressure Type : Vented Gauge
Product Status : Active
Supplier Device Package : 8-DIP
Termination Style : PC Pin
Voltage - Supply : 3.27V ~ 3.33V