TS04-66-95-BK-160-SMT
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
TS04-66-95-BK-160-SMT
Mfr.Part # : TS04-66-95-BK-160-SMT
Manufacturer : CUI Devices
Description : 6 X 6 MM, 9.5 MM ACTUATOR HEIGHT
Stock : 2958
Product Category : Tactile Switches
Actuator Height off PCB, Vertical : 9.50mm
Actuator Orientation : Top Actuated
Actuator Type : Standard
Circuit : SPST-NO
Contact Rating @ Voltage : 0.05A @ 12VDC
Illumination : Non-Illuminated
Mounting Type : Surface Mount
Operating Force : 160gf
Operating Temperature : -30°C ~ 80°C
Outline : 6.00mm x 6.00mm