VPP12-800
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
VPP12-800
Mfr.Part # : VPP12-800
Manufacturer : Triad Magnetics
Description : PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Stock : 488
Product Category : Power Transformers
Center Tap : No
Current - Output (Max) : Parallel 1.6A, Series 800mA
Height - Seated (Max) : 34.93mm
Mounting Type : Through Hole
Power - Max : 10VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Dual
Size / Dimension : 47.63mm L x 39.67mm W
Termination Style : PC Pin
Type : Laminated Core
Voltage - Isolation : 4000Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : Parallel 6.3V, Series 12.6V