DP-241-8-120
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
DP-241-8-120
Mfr.Part # : DP-241-8-120
Manufacturer : Signal Transformer
Description : PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Stock : 157
Product Category : Power Transformers
Center Tap : Yes
Current - Output (Max) : 850mA
Height - Seated (Max) : 67.70mm
Mounting Type : Chassis Mount
Power - Max : 100VA
Primary Winding(s) : Dual
Product Status : Active
Secondary Winding(s) : Single
Size / Dimension : 102.40mm L x 58.50mm W
Termination Style : Solder, Quick Connect
Type : Laminated Core
Voltage - Isolation : 2500Vrms
Voltage - Primary : 115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load) : 120V