APT1608EC
Mfr.Part # : APT1608EC
Manufacturer : Kingbright
Description : LED RED CLEAR CHIP SMD
Stock : 26308
Product Category : LED Indication - Discrete
Color : Red
Configuration : Standard
Current - Test : 20mA
Height (Max) : 0.75mm
Lens Color : Colorless
Lens Size : 1.20mm x 0.80mm
Lens Style : Rectangle with Flat Top
Lens Transparency : Clear
Millicandela Rating : 8mcd
Mounting Type : Surface Mount
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Product Status : Active
Size / Dimension : 1.60mm L x 0.80mm W
Supplier Device Package : Chip LED
Viewing Angle : 120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 2V