RNCP0805FTD10K0
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
RNCP0805FTD10K0
  • 1
Mfr.Part # : RNCP0805FTD10K0
Manufacturer : Stackpole Electronics, Inc.
Description : RES 10K OHM 1% 1/4W 0805
Stock : 264637
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thin Film
Features : Anti-Sulfur
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 0805 (2012 Metric)
Power (Watts) : 0.25W, 1/4W
Product Status : Active
Resistance : 10 kOhms
Supplier Device Package : 0805
Temperature Coefficient : ±100ppm/°C
Tolerance : ±1%