RG1608P-2491-B-T5
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
RG1608P-2491-B-T5
  • 1
Mfr.Part # : RG1608P-2491-B-T5
Manufacturer : Susumu
Description : RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/10W 0603
Stock : 222405
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thin Film
Features : Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 0603 (1608 Metric)
Power (Watts) : 0.1W, 1/10W
Product Status : Active
Ratings : AEC-Q200
Resistance : 2.49 kOhms
Supplier Device Package : 0603
Temperature Coefficient : ±25ppm/°C
Tolerance : ±0.1%