CRF0805-FZ-R020ELF
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
CRF0805-FZ-R020ELF
Mfr.Part # : CRF0805-FZ-R020ELF
Manufacturer : Bourns, Inc.
Description : RES 0.02 OHM 1% 1/2W 0805
Stock : 140845
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Metal Element
Features : Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 170°C
Package / Case : 0805 (2012 Metric)
Power (Watts) : 0.5W, 1/2W
Product Status : Active
Ratings : AEC-Q200
Resistance : 20 mOhms
Supplier Device Package : 0805
Temperature Coefficient : ±50ppm/°C
Tolerance : ±1%