UCR006YVPFLR300
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
UCR006YVPFLR300
Mfr.Part # : UCR006YVPFLR300
Manufacturer : ROHM Semiconductor
Description : RES 0.3 OHM 1% 1/10W 0201
Stock : 120725
Product Category : Chip Resistor - Surface Mount
Composition : Thick Film
Features : Current Sense
Number of Terminations : 2
Operating Temperature : -55°C ~ 155°C
Package / Case : 0201 (0603 Metric)
Power (Watts) : 0.1W, 1/10W
Product Status : Active
Resistance : 300 mOhms
Supplier Device Package : 0201
Temperature Coefficient : 0/ +300ppm/°C
Tolerance : ±1%