NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
Mfr.Part # : NHD-0420DZ-FL-YBW-33V3
Manufacturer : Newhaven Display, Intl.
Description : LCD MOD 80DIG 20X4 TRANS YLW/GRN
Stock : 775
Product Category : Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : Green
Backlight : LED - Yellow/Green
Character Format : 5 x 8 Dots
Character Size : 4.75mm H x 2.95mm W
Display Format : 20 x 4
Display Mode : Transflective
Display Type : STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size : 0.55mm W x 0.55mm H
Interface : Parallel
Number of Characters : 80
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Outline L x W x H : 98.00mm x 60.00mm x 14.00mm
Product Status : Active
Text Color : Blue
Viewing Area : 76.00mm L x 25.20mm W
Voltage - Supply : 3.3V