NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
  • 1
Mfr.Part # : NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Manufacturer : Newhaven Display, Intl.
Description : LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSMISV WHT
Stock : 65
Product Category : Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : Blue
Backlight : LED - White
Character Format : 5 x 8 Dots
Character Size : 9.55mm H x 5.20mm W
Display Format : 16 x 2
Display Mode : Transmissive
Display Type : STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size : 1.00mm W x 1.15mm H
Interface : Parallel
Number of Characters : 32
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Outline L x W x H : 122.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Product Status : Active
Text Color : White
Viewing Area : 99.00mm L x 24.00mm W
Voltage - Supply : 3.3V ~ 5.5V