C402A-YTY-LW65
Mfr.Part # : C402A-YTY-LW65
Manufacturer : Focus LCDs
Description : 40X2 STN YELLOW CHARACTER LCD
Stock : 43
Product Category : Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : Yellow
Backlight : LED - Yellow
Character Format : 5 x 7 Dots w/Cursor
Character Size : 5.55mm H x 3.20mm W
Controller Type : ST7066
Display Format : 40 x 2
Display Mode : Transflective
Display Type : STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size : 0.60mm W x 0.65mm H
Interface : Parallel
Number of Characters : 80
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Outline L x W x H : 182.00mm x 33.50mm x 13.50mm
Product Status : Active
Text Color : Black
Viewing Area : 152.50mm L x 16.50mm W
Voltage - Supply : 5V