C162LLBSYSY6WT55PAB
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C162LLBSYSY6WT55PAB
Mfr.Part # : C162LLBSYSY6WT55PAB
Manufacturer : Focus LCDs
Description : 16X2 STN YELLOW/GREEN CHARACTER
Stock : 35000
Product Category : Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : Yellow/Green
Backlight : LED - Yellow/Green
Character Format : 5 x 7 Dots w/Cursor
Character Size : 3.23mm H x 1.85mm W
Controller Type : SPLC780D
Display Format : 16 x 2
Display Mode : Transflective
Display Type : STN - Super-Twisted Nematic
Dot Size : 0.33mm W x 0.36mm H
Interface : Parallel, 4/8-Bit
Number of Characters : 32
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Outline L x W x H : 53.00mm x 20.00mm x 8.50mm
Product Status : Not For New Designs
Viewing Area : 36.00mm L x 10.00mm W
Voltage - Supply : 4.7V ~ 5.5V