C81BXBFKSW6WT55XAA
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C81BXBFKSW6WT55XAA
  • 1
Mfr.Part # : C81BXBFKSW6WT55XAA
Manufacturer : Focus LCDs
Description : 8X1 FSTN GRAY CHARACTER LCD
Stock : 35000
Product Category : Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
Background Color : White
Backlight : LED - White
Character Format : 5 x 8 Dots
Character Size : 7.10mm H x 3.40mm W
Controller Type : ST7066U
Display Format : 8 x 1
Display Mode : Transflective
Display Type : FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Dot Size : 0.60mm W x 0.80mm H
Interface : Parallel, 4/8-Bit
Number of Characters : 8
Operating Temperature : -20°C ~ 70°C
Outline L x W x H : 53.00mm x 23.00mm x 8.40mm
Product Status : Active
Viewing Area : 35.00mm L x 12.60mm W
Voltage - Supply : 4.7V ~ 5.5V