ACSC56-41QWA/D-F01
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
ACSC56-41QWA/D-F01
Mfr.Part # : ACSC56-41QWA/D-F01
Manufacturer : Kingbright
Description : DISPLAY 7SEG 0.56" SGL WHT 10SMD
Stock : 2318
Product Category : Display Modules - LED Character and Numeric
Color : White
Common Pin : Common Cathode
Current - Test : 10mA
Display Type : 7-Segment
Millicandela Rating : 38mcd
Number of Characters : 1
Package / Case : 10-SMD, No Lead
Power Dissipation (Max) : 120mW
Product Status : Active
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 3V