BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3
Mfr.Part # : BXEB-L0560Z-30E4000-C-D3
Manufacturer : Bridgelux, Inc.
Description : EB GEN 3 HIGH OUTPUT LED MODULE,
Stock : 174
Product Category : LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
CCT (K) : 3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Color : White, Warm
Configuration : Linear Light Strip
CRI (Color Rendering Index) : 80
Current - Max : 2.8A
Current - Test : 1.4A
Height : 6.10mm
Lens Type : Flat
Lumens/Watt @ Current - Test : 185 lm/W
Luminous Flux @ Current/Temperature : 4960lm
Product Status : Active
Size / Dimension : 560.00mm L x 24.00mm W
Temperature - Test : 25°C
Type : LED Module
Viewing Angle : 120°
Voltage - Forward (Vf) (Typ) : 19.2V