HHXC500ARA100ME61G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
HHXC500ARA100ME61G
  • 1
Mega Source # : MEGA-HHXC500ARA100ME61G
Manufacturer : Chemi-Con
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP ALUM POLY 10UF 20% 50V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Type : Hybrid
Tolerance : ±20%
Surface Mount Land Size : 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Size / Dimension : 0.197" Dia (5.00mm)
Series : HXC
Ripple Current @ High Frequency : 500mA @ 100kHz
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : Radial, Can - SMD
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 16 Weeks
Lifetime @ Temp. : 4000 Hrs @ 125°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 120 mOhm @ 100kHz
Detailed Description : 10µF 50V Aluminum Polymer Capacitor Radial, Can - SMD 120 mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C
Capacitance : 10µF