100YXG330MEFCGC16X25
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
100YXG330MEFCGC16X25
  • 1
Mega Source # : MEGA-100YXG330MEFCGC16X25
Manufacturer : Rubycon
Packaging : Tape & Box (TB)
Description : CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 100V
Tolerance : ±20%
Size / Dimension : 0.630" Dia (16.00mm)
Series : YXG
Polarization : Polar
Package / Case : Radial, Can
Operating Temperature : -40°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 33 Weeks
Lifetime @ Temp. : 6000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing : 0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 1.063" (27.00mm)
Detailed Description : 330µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 330µF