EEU-FC1H221S
  • 1
Mega Source # : MEGA-EEU-FC1H221S
Manufacturer : Panasonic
Packaging : Bulk
Description : CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±20%
Size / Dimension : 0.492" Dia (12.50mm)
Series : FC
Ripple Current @ Low Frequency : 747.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency : 1.15A @ 100kHz
Ratings : AEC-Q200
Polarization : Polar
Package / Case : Radial, Can
Other Names : EEUFC1H221S
P10326
Operating Temperature : -55°C ~ 105°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 15 Weeks
Lifetime @ Temp. : 5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing : 0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Impedance : 110 mOhms
Height - Seated (Max) : 0.591" (15.00mm)
Detailed Description : 220µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance : 220µF