DSK-3R3H703T414-HLL
  • 1
Mega Source # : MEGA-DSK-3R3H703T414-HLL
Manufacturer : Elna America
Packaging : Cut Tape (CT)
Description : CAP 70MF -20% +80% 3.3V SMD
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 3.3V
Tolerance : -20%, +80%
Termination : SMD (SMT) Tabs
Size / Dimension : 0.189" Dia (4.80mm)
Series : DSK
Package / Case : Coin, Wide Terminals - Opposite Sides
Other Names : 604-1165-1
Operating Temperature : -10°C ~ 70°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 26 Weeks
Lifetime @ Temp. : 500 Hrs @ 70°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 0.067" (1.71mm)
ESR (Equivalent Series Resistance) : 100 Ohm
Detailed Description : 70mF (EDLC) Supercapacitor 3.3V Coin, Wide Terminals - Opposite Sides 100 Ohm 500 Hrs @ 70°C
Capacitance : 70mF