C1206C432F5HAC7800
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
C1206C432F5HAC7800
  • 1
Mega Source # : MEGA-C1206C432F5HAC7800
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 1206 4.3NF 50V ULTRA STA
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 50V
Tolerance : ±1%
Thickness (Max) : 0.039" (1.00mm)
Temperature Coefficient : X8R
Size / Dimension : 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series : C
Package / Case : 1206 (3216 Metric)
Other Names : C1206C432F5HACTU
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time : 18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : Low ESL, High Temperature
Detailed Description : 4300pF ±1% 50V Ceramic Capacitor X8R 1206 (3216 Metric)
Capacitance : 4300pF