GA0402Y561KXBAC31G
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
GA0402Y561KXBAC31G
Mega Source # : MEGA-GA0402Y561KXBAC31G
Manufacturer : Electro-Films (EFI) / Vishay
Packaging : Tape & Reel (TR)
Description : CAP CER 560PF 100V X7R 0402
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 100V
Tolerance : ±10%
Thickness (Max) : 0.024" (0.60mm)
Temperature Coefficient : X7R
Size / Dimension : 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series : GA
Ratings : AEC-Q200
Package / Case : 0402 (1005 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 150°C
Mounting Type : Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description : 560pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Capacitance : 560pF