T551B206K060AT4251
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
T551B206K060AT4251
  • 1
Mega Source # : MEGA-T551B206K060AT4251
Manufacturer : KEMET
Packaging : Tray
Description : CAP TANT POLY 20UF 60V AXIAL
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 60V
Type : Hermetically Sealed
Tolerance : ±10%
Size / Dimension : 0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
Series : T551
Package / Case : Axial, Can
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Manufacturer Size Code : B
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 85°C
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Features : General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance) : 200 mOhm
Detailed Description : 20µF Hermetically Sealed Tantalum Polymer Capacitor 60V Axial, Can 200 mOhm
Capacitance : 20µF