T540D337M2R5AH87057610
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
T540D337M2R5AH87057610
  • 1
Mega Source # : MEGA-T540D337M2R5AH87057610
Manufacturer : KEMET
Packaging : Bulk
Description : CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917
RoHS Compliant : Contains lead / RoHS non-compliant
Voltage - Rated : 2.5V
Type : Molded
Tolerance : ±20%
Size / Dimension : 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series : KO-CAP® T540
Ratings : COTS
Package / Case : 2917 (7343 Metric)
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Mounting Type : Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 3 (168 Hours)
Manufacturer Size Code : D
Lifetime @ Temp. : 2000 Hrs @ 125°C
Lead Free Status / RoHS Status : Contains lead / RoHS non-compliant
Height - Seated (Max) : 0.122" (3.10mm)
Features : High Reliability
ESR (Equivalent Series Resistance) : 40 mOhm @ 100kHz
Detailed Description : 330µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5V 2917 (7343 Metric) 40 mOhm @ 100kHz
Capacitance : 330µF