SFS37S25-7.5K328E-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SFS37S25-7.5K328E-F
Mega Source # : MEGA-SFS37S25-7.5K328E-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : 25UF 7.5UF MOTORRUN QC TERM 370V
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 370V
Tolerance : ±10%
Size / Dimension : 2.120" Dia (53.85mm), Lip
Series : SF, Dual Motor Start
Package / Case : Radial, Can
Number of Capacitors : 2
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 3.400" (86.36mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP) Film, Metallized
Detailed Description : 7.5µF, 25µF Bussed Capacitor 2 Array 370V Radial, Can
Circuit Type : Bussed
Capacitance : 7.5µF, 25µF