SFC37S30-15K391E-F
Product Categories
Shikun Electronics Co., Ltd
Contact Now
SFC37S30-15K391E-F
Mega Source # : MEGA-SFC37S30-15K391E-F
Manufacturer : CDE (Cornell Dubilier Electronics)
Packaging : Bulk
Description : 30UF 15UF MOTORRUN QC TERM 370V
RoHS Compliant : Lead free / RoHS Compliant
Voltage - Rated : 370V
Tolerance : ±10%
Size / Dimension : 2.120" Dia (53.85mm), Lip
Series : SF, Dual Motor Start
Package / Case : Radial, Can
Number of Capacitors : 2
Mounting Type : Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) : 1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status : Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max) : 4.030" (102.36mm)
Dielectric Material : Polypropylene (PP) Film, Metallized
Detailed Description : 15µF, 30µF Bussed Capacitor 2 Array 370V Radial, Can
Circuit Type : Bussed
Capacitance : 15µF, 30µF